říjen 2021

Bílý dům varoval před výpadky v zásobování před Vánoci, Američané již registrují prázdné regály v obchodech. V Česku krachl první dodavatel energií kvůli nulové marži při současných raketově rostoucích cenách na burzách s elektřinou a v Německu automobilky kromě čipů nemají už ani AdBlue do nádrží nově vyrobených dieselových aut. Automobilky čelí další krizi ve světle posledních zpráv od monopolního italského výrobce, že zastavuje výrobu aditiva na 4 týdny kvůli vysokým spotovým cenám plynu na komoditních burzách. Globalisté začali utahovat smyčku Velkého resetu rychleji, než se očekávalo! Výrobu zastavuje i Škoda Auto.

Sotva v České republice skončily volby, začaly se realizovat procesy v Evropě s takovými dopady, které lidé pochopí až ve chvíli, kdy se dotknou jejich peněženek, životního stylu a obsahu nákupního vozíku. Dnešní den (13. říjen 2021) je ve znamení dvou zásadních událostí, přičemž obě dvě spolu zdánlivě nesouvisí, ale ve skutečnosti jde o spojité nádoby globalizace. Bílý dům v USA před několika hodinami oznámil, že Američané se mají připravit na výpadky v zásobování potravinami a spotřebním zbožím před Vánoci.

A to v důsledku zhrouceného mezinárodního obchodu, nefungující lodní a kontejnerové dopravy a kvůli uzávěrám podniků z důvodu virové pandemie. Informaci dnes přinesla agentura Reuters (https://www.reuters.com/world/us/americans-may-not-get-some-christmas-treats-white-house-officials-warn-2021-10-12/) v reakci na množící se zprávy z amerických obchodů a supermarketů, že lidé nachází čím dál častěji prázdné regály v obchodech.

Českou republikou dnes otřásla informace (https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/bohemia-energy-cinnost-konci-energie-dodavatel.A211013_110441_ekonomika_ijan), že jeden z největší dodavatelů energií v ČR vyhlásil bankrot. Společnost Bohemia Energy ukončila s okamžitou platností dodávky elektřiny a plynu pro skoro 900 000 odběratelů a situaci na krizovém zasedání musela řešit vláda Andreje Babiše. Krach tohoto dodavatele je způsoben likvidačními cenami spotových nákupů energií na burzách, kde ceny za několik posledních týdnů vyletěly na více jak trojnásobky.

(Spotové obchodování umožňuje okamžitý nákup nebo prodej finančních aktiv. Spotové transakce jsou takové, které jsou obchodovány ihned, okamžitě, spotově. Na spotovém trhu je tedy obchodovaná komodita, cenné papíry nebo zahraniční měna ihned doručena kupujícímu. Spotový se tedy používá k označení obchodu, který je dokončen okamžitě na místě, nikoliv až v budoucnu).

Důvodem tohoto masivního nárůstu jsou dlouhodobé kontrakty velkých odběratelů, především německých automobilek, které v posledních týdnech vykoupily na tři až pětileté vázané smlouvy prakticky všechnu jmenovitou energii většiny dodavatelů v Evropě. Elektrárny tak mají na několik let dopředu zasmluvněny dodávky pro automobilky, které budou tuto energii potřebovat pro obchodní introdukci svých elektromobilů na evropské trhy.

 

Krach Bohemia Energy je špičkou ledovce chystaných krachů dalších společností v Evropě, které dodávaly obyčejným lidem laciné energie. S tím je konec, lidé se brzy nedoplatí

 

O procesu introdukce se v České republice vůbec nikde nepíše a ani mainstreamová média se tímto nezabývají. Již v červnu vedení Volkswagenu uvedlo, že selhávající plány prodejů elektrických aut jsou způsobeny nedostatečným objemem elektrického příkonu pro spotřebitele a jeho automobilu. Vedení automobilky proto zahájilo introdukční politiku a začalo skupovat na evropských burzách s energiemi naprosto všechny spotové tituly s elektřinou. Automobilky plánují, že spolu s auty budou prodávat i elektřinu pro jejich nabíjení v podobě přístupových karet k nabíjecím stojanům, ale i pro domácí nabíjení za dotovanou sazbu automobilkou. A není to jenom VW, ale spotové tituly vykupují teď všechny německé a francouzské automobilky.

Na burzách tak už dnes prakticky nekoupíte energie za přijatelné spotové ceny a dlouhodobé kontrakty jsou již vyprodány. To vede k tomu, že to málo, co je na spotovém trhu k dispozici, vyletělo do astronomických výšin, a očekává se další nárůst. V takovém prostředí nemohla Bohemia Energy přežít. Ta fungovala na principu spotových transakcí a skupovala elektřinu na burzách, která se neprodala, prostě o elektřinu nebyl zájem a tím se otevíral skvělý prostor pro podnikatelské projekty.

 

Založila se firma na distribuci energií, na přebytkovém trhu se na burze nakoupila spotová elektřina a plyn, aby se následně se ziskem prodaly domácnostem a firmám za mnohem nižší sazby, než za jaké prodávají velcí dodavatelé elektřiny s dlouhodobými smlouvami. Jenže po spuštění elektromobilní éry se rázem na trhu s energiemi situace změnila.

Automobilky začaly vykupovat dlouhodobé alokace dodávek energií, objem spotové elektřiny a plynu se začal zmenšovat a tím pádem ceny za spotové pozice začaly letět nahoru. Zatímco elektrárna dříve prodala na paušální smlouvy na 3 až 5 let jenom 50% své vyrobené elektřiny a zbytek elektrárna prodávala spotově, tak dnes je situace, kdy elektrárna bez problému prodá na paušály 100% jmenovitého výkonu a spotovou elektřinu vůbec nenabídne. Jinými slovy, všechen jmenovitý výkon elektráren je vyprodán na několik let dopředu.

 

Spotový trh s energiemi je na odpis.To málo, co je v nabídce, je astronomicky přestřelené o 300 a více procent

 

Spotový trh umožňoval domácnostem laciný provoz elektrických spotřebičů, protože dodavatelé energií uměli nakoupit za zlomek ceny nepotřebnou elektrickou energii za spotové ceny a domácnosti potom z nízkých cen profitovaly. Jenže tato éra podle všeho právě skončila. Kde nic není, jenom nejvyšší nabídka bere. Bohemia Energy se specializovala právě na nákupy laciných spotů na burzách, takže krach společnosti není překvapením.

Pamatujete, jak ČEZ minulý pátek (v den voleb v ČR) skokově zdražil pro nové zákazníky sazby o cca 60% a u některých tarifů ještě více? To je jednoduché, protože ČEZ reaguje na situaci na trhu, kde zmizela skoro veškerá spotová energie, takže proč by měl ČEZ dodávat energie lacino? Konkurence v podobě spotových přeprodejců je zlikvidována, spoty jsou vykoupeny a ČEZ musel už minulý pátek vědět, že Bohemia Energy vyhlásí krach.

 

Takže klienti Bohemia Energy přejdou k jiným dodavatelům, ale nové smlouvy budou mít za jiné a aktuální sazby, tedy mnohem dražší. Evropské automobilky tak vykoupily na několik let dopředu většinu paušální elektřiny, ale to není všechno. To samé se děje na burze s plynem. A znovu je hlavním problémem zhroucení spotových pozic.

 

Německé automobilky kromě čipů už nemají ani AdBlue do nových dieselových aut, italská chemička na měsíc zastavuje výrobu kvůli vysokým spotovým cenám zemního plynu

 

V továrně globální firmy Yara Chemicals v italském městě Ferrara se vyrábí téměř 60% veškeré světové produkce aditiva AdBlue do moderních dieselových spalovacích motorů. Jedná se o močovinu, která se vstřikuje do výfukových plynů z motoru a za pomoci amoniaku a CO2 dochází k rozkladu oxidů dusíku na obyčejný dusík a vodu. Bez tohoto aditiva dieselový motor nenastartuje.

A právě tento výrobce tohoto aditiva právě oznámil, že ve své továrně v Itálii zastavuje výrobu AdBlue, zatím výhledově na měsíc, a to kvůli extrémně vysokým cenám zemního plynu, kterou firma nemůže akceptovat. Firma Yara Chemicals má totiž s odběrateli AdBlue uzavřené fixované smlouvy za stanovené ceny, které firma nemůže změnit. A protože cena zemního plynu, který se k výrobě močoviny používá, je extrémně vysoká, firma by se na výrobě AdBlue dostala do ztráty. Takže pro firmu je lepším řešením zastavit výrobu, což povede k vytvoření tlaku na odběratele, aby přistoupili ke změnám smluv a k podstatnému zdražení ceny za AdBlue. Jenže zdražení nemusí stačit.

 

Italská firma totiž nakupovala pro výrobu AdBlue zemní plyn právě za zmíněné spotové ceny. A protože spotového plynu rapidně ubývá a současně Yara Chemicals nemá uzavřené dlouhodobé paušály, znamená to, že tato situace nemá a nebude mít řešení. Buď firma nakoupí extrémně drahý plyn a bude muset extrémně zdražit produkci, nebo bude výroba zastavena na hodně dlouho.

A pozor, na spotovém plynu fungují nejen výrobci z Itálie, ale i mnozí dodavatelé plynu pro velké podniky a továrny. A pokud jde o zmíněný AdBlue, jeho spotřeba v osobním automobilu sice není tak velká, ale u nákladních aut je obrovská. A pokud kvůli AdBlue nevyjedou kamiony, sami si představíte, jaký dopad to bude mít na zásobovací řetězce. Proč ale tato krize s plynem vůbec nastala?

 

V Číně začínají problémy s výpadky elektřiny a čínská vláda se musí připravit na zimu, která prý bude velmi tuhá. To samé hlásí předpovědi v Evropě a v USA, jako kdyby globalisté dopředu a s předstihem půl roku věděli, jaké bude počasí. To samozřejmě dobře ví. Globalisté ovládají modifikace počasí, takže si mohou dovolit prohloubení krize, kdy kromě viru, kromě pandemie, kromě zdražování elektřiny a plynu připraví ještě tuhou zimu, která vystřelí energie na burzách do astronomických výšin. A protože i Čína začala razit Green Deal, znamená to obrovský přechod Číny od ropy k elektřině a k zemnímu plynu, jako právě teď vidíme v Německu. V Číně je to stejný globalistický proces. A domácnosti to celé zaplatí. Všude se zdražuje, obchodníci zvyšují ceny a roztáčí se inflace, která má za úkol jedinou věc - znehodnotit úspory obyvatelstva.

 

Vyvážený trh - chlouba "vyspělé" současnosti

 

Současný proces Velkého resetu globalismu má za úkol zavést poprvé v historii ekonomiku vyváženou.

Tato utopistická myšlenka vyrovnaných trhů pochází z hlavy ekonoma George Friedmana, který tento systém sám před lety označil za neživotaschopný, snad jen s výjimkou krize či mimořádné události, kdy lidé by byli ochotni zbavit se svého životního stylu, úrovně, svobody nákupů a cestování, protože by to bylo nevyhnutelné. Podle něho vyvážené trhy znamenají, že člověk se musí přizpůsobit trhu, namísto toho, aby se trh řídil zákazníkem.

Aby vyvážený trh fungoval, zákazník musí přestat nakupovat, když mu to řekne dozorový orgán řídící vyváženou ekonomiku. A naopak, musí začít nakupovat, když mu to orgán přikáže. Podle Friedmana by se něco takového dalo realizovat jen v totalitní diktatuře bez existence hotovostních plateb, kde by režim ovládal konta obyvatel a nakupoval by za ně, pokud by sami nechtěli nakupovat, anebo by jim nákupy zablokoval na určitý počet hodin nebo dnů, aby vyvážení trhu bylo zachováno.

Digitální ekonomika podle Klause Schwaba je krokem k bezhotovostní společnosti. A v ní půjde realizovat vyvážená ekonomika. Lidem bude povolováno a zakazováno na jejich kontu, kdy mohou a kdy naopak musí nakupovat

A právě virová krize se stala touto mimořádnou událostí. Lidé dobrovolně nikam nejezdí do ciziny. Lidé dobrovolně nechodí do obchodů, nakupují z domova. Lidé dobrovolně přestávají používat hotovost, platí bezhotovostně. Lidé dobrovolně přestanou nakupovat. Dobrovolně z aut přesednou na koloběžky. Lidé se dobrovolně nechají očkovat, prý kvůli zdraví, ale už ne kvůli svobodě, kterou očkováním ztrácí.

Koncept vyvážených trhů je nástrojem k uchopení totální kontroly nad obyvatelstvem. Lidé budou pozorováni dronem ze vzduchu (na Slovensku již testují prototyp), budou monitorováni, natáčeni, bude jim měřena teplota, budou sledováni ve vyhrazeném prostoru, ohraničeni neviditelným ohradníkem. Sami se teď podívejte okolo sebe, jak vypadá svět, ze kterého odstraníte ropu. Zmizí svoboda pohybu jednotlivce. Kvůli přechodu k elektrickým autům vzniká krize v domácnostech, krachují dodavatelé elektřiny.

zdroj: aeronet. Upraveno, zkráceno.

 

Lidé,

NAPROSTO VŠECHNY světové události souvisí duchovní podstatou veškerého života.

Duchovní vývoj lidstva je na velice nízké úrovni, proto se lidstvo samo dopracovalo do závěrečné fáze své existence na Zemi. Smyčka se stahuje a většina lidských bytostí dobrovolně padá do připravené pasti. Pasti negativního stavu, který si sami lidé neustále dobrovolně volí.