PRAKTICKÉ RADY K POUŽÍVÁNÍ LÉČIVÝCH ROSTLIN

 

Níže uvedené poznámky a rady se vztahují k informacím uvedeným k jednotlivým bylinkám a jejich užívání. Zdroj těchto informací o bylinkách je uveden níže.

Měrná jednotka

Při dávkování používáme jako měrnou jednotku polévkovou lžíci, jen mírně plnou. Podobně je to u čajové lžičky.

 

Čerstvost

Sušené bylinky při delším skladování ztrácejí své účinné látky, někdy nevydrží ani půl roku. Kupujeme proto jen drogy s označeným datem balení, co nejčerstvější. Vlastní domácí zásobu každoročně vyměníme a nespotřebované bylinky, i když s těžkým srdcem, vyhodíme. Pokud jsou však starší bylinky vhodné jako přísada do koupele, můžeme je tímto způsobem ještě využít.

 

Chybí nám bylinka

Často se stává, že ne každou složku je možné si v případě potřeby zajistit. Pak se nic nestane, když některou složku, zvlášť z vedlejších, vynecháme nebo nahradíme jinou, podobně účinkující bylinkou podle indexu nemocí.

 

Míchání směsí

Míchání čajových směsí má nekonečné možnosti. V publikacích o bylinkách najdeme množství předpisů. Podle bylinkářské zkušenosti (a podle samotné podstaty života - lásky) žádná rostlinka nemá „bylinkového nepřítele“, se kterým by se nesnášela, nebo vyvolávala nepříznivé účinky. Při sestavování vlastních čajových směsí kombinujeme bylinky nejlépe podle požadovaného léčebného působení.

Čajové směsi před každým použitím dobře promícháme, protože jednotlivé složky nemají stejnou hmotnost. Těžší složky, jako kůra a kořen, padají dolů a směs potom nemá správný poměr jednotlivých složek.

 

Hotové čaje

Bylinkové čaje se rychle kazí. Připravujeme proto dávku jen na jeden den, skladujeme ji v chladničce a ohřejeme jen část na jedno vypití. Čaje, které se pijí často v malých dávkách, udržujeme teplé v termosce.

 

Silnější čaj – silnější účinky?

Bylinky nejlépe působí ve slabé koncentraci. Není pravda, že silnější čaj bude mít i silnější léčivé účinky, spíše naopak. I zdánlivě dobré a bezpečné rostliny mohou při předávkování vyvolat často opačný, nepříjemný až nebezpečný účinek.

 

Každý jsme jedinečný

Ne na každý organismus působí všechny bylinky stejně. Často se stává, že co jednomu výborně „zabere“, druhému vůbec nepomáhá. Když nám některá z doporučených bylin nedělá dobře, vyzkoušejme jinou s podobnými účinky.

VYCIŤUJME A NASLOUCHEJME SVÉMU TĚLU.

 

Bylinky a léky?

Snažme se nekombinovat bylinky se syntetickými léky. Nejlépe je přejít na používání rostlinných léků po odstavení tabletek. Důležité je přitom spolupracovat s lékařem, pokud máme takového, který bylinkovou léčbu zná. Když VYCÍTÍME opak, zkusme se poradit s jiným odborníkem-lékařem, lékárníkem nebo zkušeným bylinkářem.

 

Zpracování bylinek

Všechny bylinky nejlépe působí v čerstvém stavu. Takto je můžeme použít i rozmixované ve vodě nebo mléce. Velmi dobře působí čerstvá šťáva z rostlin, která se však těžce získává, protože malý lis na vymačkání šťávy podle vzoru středověkých bylinkářů na našem trhu chybí.

Dobrým způsobem zpracování mnoha rostlin je nechat je usušit vcelku a potom umlít na masovém mlýnku. Týká se to hlavně koření, které máme hned připraveno k použití. Takto umleté rostliny můžeme přidávat do čajových směsí, použít vnitřně s troškou vody nebo vně na posypávání ran, mokvajících ekzémů a podobně.

 

Bylinky a vaření

Bylinky přidáváme na dochucení do mnoha jídel. Ochucujeme vždy až po ukončení vaření a mírném vychlazení, abychom teplem neničili obsažené látky.

Nebojme se koření. Koření dává jídlu chuť a podporuje trávení, čímž ničí zatížení organismu po přijetí potravy. Snažme se nahradit sůl bylinkami, přidávejme je ve větší míře do každého jídla.

 

Tinktury

Možným způsobem uchovávání účinných látek z bylinek jsou tinktury, vyluhování v alkoholu a víně. Při vyluhování snižujeme množství alkoholu na míru bránící zkažení a konzumní lihovinu ředíme vodou až do poměru 1:1. Kvůli obsahu alkoholu jsou tyto formy samozřejmě nevhodné (alkohol je vysoce hrubovibrační), ovšem při běžném dávkování (kávová lžička až dvě) můžeme i tinkturu doporučit díky účinku léčivých látek uvolněných z bylinek právě do lihového roztoku.

 

Přátelé, 

bylinky jsou určeny k prevenci a léčbě mnoha neduhů. A protože bylinky jsou opravdový LÉK, je třeba znát jejich možnosti a účinky.

Existují bylinky zcela neškodné, u kterých nehrozí žádné nepříjemnosti, je možné je užívat bez obav, a to i dlouhodobě. (Většinou právě dlouhodobé užívání je potřebné k léčbě nebo prevenci nejrůznějších obtíží).

Byly nám darovány také bylinky, jejichž obsažené látky vyžadují jistou míru opatrnosti, protože přehnané užívání může vyvolat nepříjemné účinky.

A nakonec jsme byli obdarováni také bylinkami, při jejichž užívání musíme být velmi opatrní, protože mohou být při nepřesném dávkování nebezpečné. U těchto bylinek dodržujeme doporučené dávkování, sledujeme řeč svého těla a při nepříjemných příznacích ihned léčbu přerušíme.

Důležité informace vztahující se k opatrnosti užívání bylinek najdete u každé bylinky v rámci popisu (závěr a doporučení).

Literární zdroj celé sekce o bylinkách:

Dugas Dionýz. Zdravý život s babiččinými bylinkami, Knižní expres s r. o., Ostrava, 2004.

 

Pojďme tedy nahlédnout do skutečně kouzelného světa bylin.

Přejeme vám radost z uzdravování a z uchovávání vašeho zdraví pomocí darů našeho Stvořitele. 

 

Auron a Ema

 

Přátelé, nabízíme Vám nejen životně důležité informace, ale také Vám rádi ukážeme cestu, po které se dostanete Domů. Nabízíme Vám nejen životně důležité informace, ale také řešení Vašich problémů, neboť všichni jsme jeden celek a je tedy v zájmu všech bytostí (nejen na naší planetě Zemi) všechny individuální problémy odstranit, rozpustit.

Veškeré souvislosti zde uvedených informací s Vaším životem Vám rádi vysvětlíme a poradíme Vám, kam se vydat, abyste našli to, co celý život hledáte.

Klidně se ptejte, my Vám budeme rádi naslouchat...