Na této stránce právě pracujeme, děkujeme za pochopení, přátelé...

 

Alchemilla vulgaris

KONTRYHEL OBECNÝ

Kontryhel je zvláštní rostlinka, která celá vypadá nějak žensky. Kontryhel má velké množství druhů, nejrozšířenější v naší přírodě je právě obecný. Jeho pěkně tvarované lístečky se přenesly do lidového názvu ženský plášť, ale také husí nožka. Kontryhel rád roste na vlhkých horských loukách, u potoků, na mýtinách a vlhkých pasekách. Rostlinku můžeme koupit i v lékárně.

SBĚR

Se sběrem začínáme hned na jaře, když se objeví první lístky. Sbíráme listy a nať.

ÚČINKY

Kontryhel je požehnaná bylinka pro ženy, protože výborně působí na všechny ženské nemoci. Především při oslabené nebo slabě vyvinuté děloze, kterou výrazně posiluje, a tím zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění a udržení plodu v těhotenství. I v případě, že žena začne v době těhotenství slabě krvácet, často pomůže čaj z kontryhelu, v tomto případě ještě s přidáním tuřínu, kokošky pastuší tobolky a přesličky, které pomáhají při zastavení krvácení. Kontryhel je velmi prospěšný i pro děťátko, neboť zlepšuje kvalitu mateřského mléka, podporuje jeho tvorbu a vylučování. Kontryhel není jen rostlinou maminek, ale také ostatních žen, neboť pomáhá při menstruačních poruchách a bolestech, výtoku a těžkostech souvisejících s přechodem.

Kontryhel má dobré hojící účinky, které mají i další uplatnění – léčba všech zánětlivých onemocnění v podbřišku, například častý zánět vaječníků. K tomuto účelu jej užíváme nejen vnitřně pitím čaje, ale i vně jako hlavní složku sedací koupele.

Při vnějším používání kontryhelu slouží silný odvar k omývání ran, čerstvá šťáva z natě se může použít na zesvětlení pih, ve formě koupele se doporučuje pro neduživé děti, kterým posiluje svalstvo.

ZÁVĚR

Svou dobrotu projevuje tato bylinka také tím, že nemá žádné vedlejší účinky a při běžném dávkování ji můžeme užívat dlouhodobě.

 

RECEPTÍK

Čajová směs k podpoře ženské plodnosti

hlavní složka – nať kontryhele

vedlejší složky – nať řebříčku, nať šalvěje, nať hluchavky

Dvě lžíce směsi zalijeme ½ litrem vroucí vody a necháme přikryté 15 minut louhovat. Přecedíme a pijeme třikrát denně po třetině výluhu.

 

(O důležitosti hlavních a vedlejších složek při přípravě čajových směsí více v záložce PRAKTICKÉ RADY K POUŽÍVÁNÍ LÉČIVÝCH ROSTLIN).

zdroj: Dugas Dionýz. Zdravý život s babiččinými bylinkami, Knižní expres s r. o., Ostrava, 2004.

 

Anethum graveolens

KOPR VONNÝ

Kopr je známé koření, které je v našich zahradách velmi časté, ale asi málokdo plně docení jeho léčebný význam. Silná aromatická chuť a vůně kopru je oblíbena mezi všemi věkovými kategoriemi. V mnoha kuchyních, například polské, je zvykem čerstvým koprem bohatě posypat brambory.

Vysokou hodnotu měl kopr už v biblických dobách, když byl platidlem daní. Byl populární i ve starém Římě, kde si známé osobnosti při slavnostních příležitostech ověnčily větvičkou kopru hlavu. V lidových pověrách zaháněl zlé síly a sloužil při svatebních obřadech.

ÚČINKY

Na léčebné použití slouží plody kopru, které po usušení v obvyklém dávkování používáme k přípravě čaje samostatně nebo je přidáváme do čajových směsí. Nejběžnější je však používání jemných lístků, které můžeme lehce získat, přirozeně usušit a používat jako výborné koření a lék.

Podávání kopru také při dlouhých kázáních bylo opodstatněné, neboť kopr opravdu zastavuje škytání, silně podněcuje funkci žaludku a střev, což se přenáší na celý organismus. Zlepšuje také trávení, chuť k jídlu a je osvědčený při střevních kolikách. Má dobré větropudné účinky, když se člověk cítí jako „nafouklý“ – nejlépe pomůže šálek čaje ze semen kopru, do kterého můžeme přidat i trochu fenyklu.

Další dobrou vlastností kopru je, že příznivě působí na funkci žláz prsu a zvyšuje tvorbu mateřského mléka, proto je velmi dobrý pro kojící matky. Jeho účinky přecházejí i do mléka a s ním do organismu dítěte. Zlepšují mu trávení a odstraňují častá bolení bříška.

ZÁVĚR

Kopr, zvlášť pokud ho máme na zahrádce, je dobrým příkladem toho, jak můžeme zkvalitnit svůj zdravý život léčivými rostlinami. Je výborný na dochucení různých salátů, pokrmů z vajec a mnoha dalších potravin. Přitom ho konzumujeme co nejvíce v čerstvém syrovém stavu a plně tak využíváme jeho chuťové a léčebné hodnoty.

 

RECEPTÍK

Koprová omáčka

Na oleji osmahneme 1 nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme 3 lžíce hladké mouky a uděláme jíšku. Přidáme ½ l mléka a 10 minut za stálého míchání vaříme, čímž vznikne bešamelový základ. Odstavíme, necháme trochu vychladnout a přimícháme podle chuti přiměřené množství jemně nakrájeného kopru. Osolíme a okořeníme. Konzumujeme s brambory, sójovými plátky, ovesnými karbanátky a podobně.